Nakliye Tevkifatı 2021

Ağustos 30, 2021

Nakliye Tevkifatı Nedir ?Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik yapılmasına dair Tebliğ ile çokta yabancı olmadığımız KDV Tevkifatı çeşitlendirilerek çoğaltıldı. işte Nakliye Tevkifatı ile ilgili detaylar..

Anasayfa » Nakliye Tevkifatı 2021

Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik yapılmasına dair Tebliğ ile çokta yabancı olmadığımız KDV Tevkifatı çeşitlendirilerek çoğaltıldı.Bu Uygulama Nakliye Tevkifatıdır.

Bu Uygulamaya göre nakliyat işlerinde toplam KDV’nin %20 si kesilerek firmaya değil direkt olarak devlete yatırılacaktır.Örneğin 1000Tl+ %18 kdv de anlaştığınızda eskiden firmaya 1180 TL ödüyorken şaun 1144 TL ödeyip kalan 36 TL’i devlete yatıracaksınız.

Yapılan duyuruda anlatılanlar şöyledir;

  • Nakliye işlerinde KDV tevkifat uygulaması 01/03/2021 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.
  • Nakliye işlerinde KDV tevkifatı isteğe bağlı değil zorunlu bir uygulamadır. Taraflar kendi arasında anlaşarak Tevkifatsız fatura düzenleyemezler.
  • KDV dahil 1000 TL nin altındaki işlemler için KDV tevkifatı uygulanmaz. KDV dahil 1000 TL üstündeki fatura tutarının tamamı için tevkifat yapılır sadece 1000 TL yi aşan kısım için değil.
  • Aynı taşıma için tevkifat yapmamak adına KDV dahil 1000TL nin altında parça parça fatura kesilmesi durumunda Maliye Bakanlığınca cezai işlem uygulanır.
  • Nihai Alıcılar için tutar ne olursa olsun tevkifat uygulanmaz.

Sonuç olarak konuyu ele aldığımızda Hazine ve Maliye Bakanlığı genişletip sunmuş olduğu tevkifat uygulamalarında bekleyen KDV nin daha hızlı biçimde hazineye aktarılması amaçlanmaktadır. Görünen o ki önümüzdeki zaman diliminde de tevkifat uygulamaları alanı genişletilip birçok faaliyette karşımıza gelecektir.

Eğer Nakliye ile ilgileniyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yol Nakliye İletişim

+90 532 516 15 38